Bahamut.Raenryong said:
Nightfyre, your two posts above made me burst out laughing. Good show.
I aim to please =D
Dia III on, we'll be generous...
122 STR 103 DEX 18% DA
646 attack with Berserk up, 547 with it down.
Level 81 birds
Zerk up
cRatio = 646/281 - 0.05*6 = 2.2 (capped) - 0.05*6 = 1.9
pDIF MAX = 1.9*1.2 = 2.28
pDIF MIN = 1.9*1.2-0.8 = 1.48
pDIF average = 1.88*1.025 = 1.927
Zerk down
cRatio = 547/281 - 0.05*6 = 1.646
pDIF MAX = 1.646*1.2 = 1.975
pDIF MIN = 1.646*1.2-0.8 = 1.175
pDIF average = 1.575*1.025 = 1.614
Level 82 birds
Zerk up
cRatio = 646/286 - 0.05*7 = 2.2 (capped) - 0.35 = 1.85
pDIF MAX = 1.85*1.2 = 2.22
pDIF MIN = 1.85*1.2-0.8 = 1.42
pDIF average = 1.82*1.025 = 1.865
Zerk down
cRatio = 547/286 - 0.05 * 7 = 1.562
pDIF MAX = 1.562*1.2 = 1.874
pDIF MIN = 1.562*1.2 = 1.074
pDIF average = 1.474*1.025 = 1.51
average pDIF = ((1.927*0.6+1.614*0.4)*0.5+(1.865*0.6+1.51*0.4)*0.5) = 1.762
base damage = 85
fSTR = (122-67)/4 = 13
WSC = floor(floor(122*0.2+103*0.2)*0.83) = 37
You don't use Shadow Gorget, so we can ignore fTP... I can't be assed to do statistics at 2 in the morning, if somebody wants to find the average number of DAs on this by all means. I'm assuming 1 DA.
(85+13+37)*1.762*1.25*6*0.95 = 1687
Ugh. While it's worth noting that your actual number is most likely closer to 1600 (Dia II) or even lower (no Dia), that's still appallingly close to your quoted figure. I'm going to bed.